Stát se účastníkem dopravní nehody může kdokoli z nás. Jak se v takové situaci chovat ale mnoho lidí netuší. Léto je nejrizikovější období a každý den se stávají desítky nehod.

Zjistěte, co a jak se stalo

Pokud se vám stane dopravní nehoda, v prvé řadě zachovejte klid. Zmatené pobíhání po silnici tam a zpět nikomu nepomůže.

Zhodnoťte situaci a zjistěte, zda došlo ke zranění, zda byl poškozen majetek třetí osoby, a jaká vznikla škoda na autech.

Volat policii nemusíte, když:

  • nedošlo ke zranění
  • škoda na každém voze nepřekračuje hranici 100 tis. Kč
  • nebyl poškozen majetek třetí osoby nebo dopravní značení
  • s dalším účastníkem dopravní nehody jste se shodli na viníkovi
r

Důležitá telefonní čísla

Tísňová linka 112
Policie 158
První pomoc 155
Hasiči 150

Dopravní nehodu řádně zaznamenejte

V případě nehody vyhledejte formulář Záznam o dopravní nehodě a důkladně vše zaznamenejte. Jste povinni si s dalšími účastníky nehody navzájem předložit doklady totožnosti. Zapište si čas, místo, příčinu a průběh dopravní nehody a stejně tak její následky. Důležitá je i identifikace všech osob a vozidel. Nezapomeňte vyplněný záznam podepsat a dohlédněte na to, aby byl podepsán všemi ostatními účastníky nehody.

Pokud máte možnost, pořiďte ze vzniklé dopravní nehody fotografie.

Nebyla-li nehoda zaviněna vámi, požadujte od viníka prohlášení o zavinění nehody. I když to není povinnost, zjednoduší to a urychlí práci pojišťovny.

formulář Záznam o dopravní nehodě

Volejte Linku pomocí řidičům

Pravděpodobně budete muset kontaktovat asistenční službu své pojišťovny a zajistit si odtah automobilu. Lze využít Linku pomoci řidičům (1224), která vás na smluvní asistenční službu vaší pojišťovny přepojí.

Pozor na tzv. lovce nehod! Tyto společnosti vyhledávají dopravní nehody a nabízejí předražené služby, které vám pojišťovny neproplatí. I když jste z nehody vystresovaní a chcete, aby celou situaci za vás někdo vyřešil, nepodlehněte.

Stáhněte si pokyny Jak postupovat při nehodě a Kartu první pomoci 

Co dělat bezprostředně po nehodě?

Než vystoupíte z havarovaného vozu, oblékněte si reflexní vestu. Tu by měli mít i ostatní spolucestující. Vypněte motor a rozsviťte výstražná světla.

Všichni z vozu vystupte a dostaňte se do bezpečí za krajnici silnice. Ještě předtím umístěte výstražný trojúhelník do vzdálenosti 50 m na silnici a 100 m na dálnici za své auto.

Dle okolností volejte policii a asistenční službu vaší pojišťovny, aby se postarala o odtah vozidla.

Došlo-li ke zranění, volejte záchrannou službu a policii. Zraněnému poskytněte podle možností první pomoc. Povinnost poskytnout první pomoc mají nejen přímí účastníci nehody, ale i svědkové.

Máte také povinnost postarat se o plynulost a bezpečí dopravního provozu, pokud je to ve vašich silách, např. odtlačením auta ke krajnici. Využít můžete pomoci svědků nehody, kteří jsou také účastníky dopravní nehody a vznikají jim z toho plynoucí povinnosti.

V každém případě jezděte opatrně a snažte se předejít dopravním kolizím, které mnohdy nekončí dobře. Ale když už se vám nějaká ta nehoda přihodí, jistě budete vědět, jak se zachovat.