Připravila jsem si pro Vás článek, který se týká aut. Přesněji čištění aut.

Čištění vozidla je velmi důležité z hlediska obrany proti korozi. Hlavně po zimním období, protože působením soli a vody vzniká reakce vůči karosérii. Když má auto slabou ochranu vůči prostředí, vznikají pupínky koroze, která po roce rozežere celý blatník, dveře, lemy a další.

Jak se takové auto správně čistí? Pojďme se na to podívat.

Exteriér

Automobil můžeme dát do myčky. Některé ale škrábou lak, a proto Je vhodné vybírat myčku, kde nejsou kartáče. Sami výrobci aut tohle doporučují. Také to bývá napsáno v servisní knížce.

Předtím, než auto začnete čistit musíte mít samozřejmě čistící prostředky.

Karosérie, disky a okénka vozidla: autošampón s voskem nebo autošampón, mycí houba, čistič disků, čistič skel a utěrka

Vhodnější je autošampón s voskem. Jak už Vám napovídá název – tento šampón má v sobě vosk, který Vám zabezpečí ochranu laku.

Postup:

Samotné čištění spočívá tak, že nejprve začneme se střechou. Každou část než začneme umývat autošampónem je nutné nejdříve opláchnout čistou vodou.

Když máme pěnu na střeše, je nutné opět opláchnout, aby nevznikaly nečistoty po usušení. Dále můžeme začít s kapotou a postup opakujeme. Když máme kompletně umytou karosérii, můžeme začít s disky. Doporučuji např. Čistič disků (Starline), kdy je výsledek famózní. Disky vždy vypadají jako nové.

Nejprve disk opláchneme čistou vodou a čistič absorbujeme na disk. Vyčkejte než čistič začne působit, poté můžete začít s čištěním.

Po vyčištění, opět opláchneme čistou vodou a máme krásný výsledek.

Nakonec pokračujeme mytím čelního okna, které je důležité zejména proto, že řidič má mít přehled a hezký výhled z kabiny. Čistič použijeme na okna a hadříkem vytváříme krouživé pohyby, dokud prostředek nezaschne, aby se nevytvářely šmouhy.

Interiér

Čištění interiéru není až tak důležité, ale je lepší mít čisté auto, než jezdit v nepořádku. Určitě nechcete při jízdě cítit nepříjemný zápach. Takže Vám poradím, jak správně uklidit vozidlo.

Silně znečištěné auto nám dá pořádně zabrat, počítejme nejméně s hodinou čistého úklidu.

Co budeme potřebovat:

vysavač, interiérový čistič plastů, 2 utěrky a kyblík s vodou nebo vlhčené ubrousky, kartáč

Postup úklidu

Předtím, než začneme s úklidem si vytáhneme koberečky, abychom je mohli pořádně oklepat. Jsou 2 druhy koberců a to gumové nebo látkové. Podle mého názoru jsou lepší gumové a to i v zimním období. Gumové se dají lehce vyčistit, neabsorbují vodu a jsou odolnější. Koberečky látkové mají nevýhodu v tom, že při dešti absorbují vodu a tak propustí nějakou část do původního čalounění. Další silnou nevýhodou je to, že jde na nich vidět každý malý drobeček.

Čištění gumových koberců spočívá v tom, že se oklepou. Položíme si je na zem, k tomu vezmeme kyblík s vodou a kartáček a začneme s drhnutím. Po vyčištění všech koberečků je necháme usušit.

Vrhneme se na čalounění a sedačky. Začínáme od sedadla řidiče. Sedadlo si posuneme dozadu, ať máme dobrý přístup na celou část. Malé kamínky, vlasy a drobky povysáváme vysavačem. Postup zopakujeme se sedadlem za řidičem, kdy sedačku řidiče posuneme co nejblíže volantu, ať máme dobrý přístup k drobkům. Ve vysávání pokračujeme nadále až ke spolujezdcovi.

Vybíráte výkonný a praktický vysavač do auta? Přečtěte si článek: Vysavač do auta

Plasty v interiéru

Plastová část interiéru je od prachu a tak tuto část nejprve ošetříme navlhčeným hadříkem nebo vlhčenými ubrousky, které dobře absorbují prach. Ubrousky či hadřík aplikujeme na palubní desku, prah, madla, řadící páku, ruční brzdu, tlačítka a další…

Když jsou tyto části zbaveny prachu, je dobré je ošetřit čističem plastů. Tento čistič má v sobě ochranné látky, které přispívají k životnosti a proti ztrátě barvy plastů. Také v sobě mají vůni, nejčastěji vanilkovou, ale můžeme se setkat i s vůněmi například: jablko, višeň, nové auto, sport a dále.

Když máme vše kompletně vyčištěno a vysáto, dáme zpět koberečky na původní místo. Sedačky si upravíme dle libosti, jak jsme zvyklí. Po vyčištění můžeme aplikovat vůni. Já mám nejraději vůni v podobě stromečku Wunder-baum jablko a skořice. Vozidlo tak hezky provoní a i Vy se zde budete cítit jako doma.

Věřím, že Vám tento článek poskytl potřebné rady a Vaše auto se bude krásně lesknout.

autor: Kristýna Červenková

p.s. problémy s čistěním interiéru vašeho vozu pomohou vyřešit kvalitní a přesné autopotahy > vyberte si!