Žádného majitele vozu nemine jednou za čas prohlídka na stanici technické kontroly. Zejména pro ty, co vlastní starší vůz, může být tato nucená procedura strašákem. Jak se na takovou prohlídku vozu připravit, aby vše proběhlo hladce, a vy jste mohli brázdit silnice ve svém voze i nadále?

Neprošvihněte termín!

V prvé řadě byste měli znát termín platnosti vaší STK a nepropásnout ho. Za jízdu v autě bez platné STK hrozí pokuta až 10 tis. Kč a zákaz řízení až na 1 rok. Kdybyste nedej bože způsobili dopravní nehodu, pojišťovna nemusí způsobenou škodu proplatit a vy si připravte pěkný balík peněz.

Přichystejte si doklady

Při technické prohlídce po vás budou požadovány tyto doklady od vozu:

  • Technický průkaz vozidla
  • Osvědčení o registraci
  • Protokol o měření emisí

Zvolit si můžete jakoukoli STK v celé České republice. Náklady hradíte vy jako majitel. Obvykle za technickou kontrolu zaplatíte okolo 1000 Kč. Cena se v jednotlivých STK může lišit. Zvlášť zaplatíte náklady za měření emisí, které většinou absolvujete v blízkosti STK.

Po tom co obdržíte protokol o měření emisí, předáte pracovníkovi STK požadované doklady a počkáte, až vás vyzvou k najetí na kontrolní linku.

Před prohlídkou v STK – na co nezapomenout

Předtím než s autem na technickou prohlídku pojedete, ujistěte se, že jsou vaše pneumatiky nahuštěny na správný tlak a nejlépe sejměte i kryty kol. Pneumatiky by měly být správně seřízeny a vyváženy. Že je vše v pořádku, zjistíte takto: když při jízdě pustíte volant, auto se nestáčí doleva ani doprava.

Vozidlo před prohlídkou také umyjte – pozornost věnujte hlavně podvozku. Auto by nemělo být při prohlídce ničím zatíženo, proto z něj odstraňte veškerý náklad. Nezapomeňte také na povinnou výbavu. Tu v současnosti tvoří výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékárnička.

Pokud si myslíte, že jste na prohlídku ve stanici technické kontroly připraveni, můžete jít na to.

Jaké je povinná výbava vozu, co se naposled v zákoně změnilo? Přečtěte si článek: Změny v povinné výbavě platí od října 

Co vše bude technik kontrolovat?

Pozornost technika bude zaměřena na stav podvozku, karoserie, motoru a výfukového potrubí. Pomocí zařízení zkontroluje vůli v čepech a silen blocích. Nevyhnete se ani kontrole brzd, které musí být dostatečně silné a měly by pracovat symetricky. Kontroluje se také funkčnost ruční brzdy.

Dále se připravte na prověření geometrie náprav, tlaku pneumatik a jejich rozměrů. Pohlídat byste si měli i hloubku dezénu, která nesmí být u letních pneumatik nižší než 1,6 mm a u zimních musí mít alespoň 4 mm.

Správně seřízená musíte mít i světla. Malé odchylky takový problém nebudou, ale větší už ano.

Kontrolována je nejenom technická stránka vozidla, ale i povinná výbava. Nezapomeňte tedy na ni a řádně se připravte.

Výsledek technické prohlídky

Pokud technik na vašem autě žádnou závadu nenajde nebo objeví jen závadu lehkou, máte zase na 2 roky klid. Ovšem když na vašem vozidle budou shledány jakékoli vážné nedostatky, dostanete 30-denní lhůtu, během které musíte závadu odstranit a dostavit se na opakovanou technickou prohlídku. Jestli bude výsledek technické kontroly nebezpečná závada (např. nefunkční brzdy), opět máte 30 dní na vyřešení závady, ale s vozidlem nemůžete jezdit po veřejných komunikacích. Když propásnete tuto lhůtu, technickou prohlídku budete muset absolvovat úplně znova.

Po dokončení STK obdržíte Protokol o technické způsobilosti vozidla, ve kterém bude vaše auto ohodnoceno jako způsobilé, dočasně způsobilé nebo nezpůsobilé. Na registrační značku vašeho vozu bude umístěna kontrolní nálepka s datem platnosti STK.

Podívejte se na autopotahy

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.