Zimní povětrnostní podmínky, sníh, mráz silně zhoršují komfort cestování, zvyšují nároky na dovednosti řidičů a nutnost další výbavy. Myslete při cestách na hory na své bezpečí a bezpečí dalších motoristů.

Projděme si zimní výbavu auta. Zde je několik našich doporučení:

Co by nemělo chybět v autě při cestě na hory

Samozřejmostí je povinná výbava ( náhradní žárovky, tažné lano, lékárna a další ) a kvalitní zimní pneumatiky. Ty jsou povinné od 1.11. – 30.3.

Povinnost používat zimní pneumatiky upravuje zákon. Zimní pneumatiky jsou v České republice podle zákona č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích povinné od 1. listopadu do 31. března.

Baterie a startovací kabely

Auto by mělo být na zimu řádně připravené. Zde je třeba se zaměřit na baterii. Startování motoru za nízkých teplot nadměrně zatěžuje akumulátor vozu. Ten by tak měl být ve výborné formě. Pokud je ve voze bezúdržbový, proveďte základní údržbu.

Zkontrolujte hladinu elektrolytu, pokud bylo vozidlo poslední dobou méně používáno, dobijte akumulátor na maximální kapacitu.

Co dalšího? Další praktické tipy jsou v článku Jak připravit auto na zimu.

A když náhodou baterie zklame, je vhodné mít připravené startovací kabely nebo startovací stanice.

 Startovací kabely jsou v zimních měsících častým pomocníkem řidičů. Baterie dostávají v mrazu výrazně zabrat. A někdy potřebujeme pomoc při startování od druhých. Startovací kabely by měli patřit do povinné zimní výbavy každého řidiče. Jak je použít? Podívejte se na Jak správně použít startovací kabely.

Xlayer OFF-ROAD Car Jump

Pozor na sníh

Zima to je sníh a mráz. A při cestě na hory je třeba být na sníh dobře připraven , ať nás situace nezaskočí. V zimě by tedy mělo být ve výbavě auta sněhové řetězy, škrabky na sníh a led a rozmrazovač skel.

Jezdíte na lyže do Alp? V alpských zemích jsou sněhové řetězy v zimě nutností a povinností. Od letošní zimy se také policie u nás zaměřila na kontrolu vozidel a jejich očištění od sněhu a námrazy. ano, kontrolují zda je z auta dobrý a bezpečný výhled a zda neohrožujete ostatní řidiče. Auto musí být čisté.

Přehled různých škrabek a lopatek do auta je zde: Zimní nářadí do auta

Compass Škrabka s košťátkem WILLY

Compass Škrabka s košťátkem WILLY

 

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy

Rozmrazovače vám pomohou odstranit námrazu a led ze skla bez námahy.

Compass Rozmrazovač oken mechanický 500ml

Compass Rozmrazovač oken mechanický 500ml

 

Co dalšího přibalit do auta?

Při delší cestách je dobré mít v autě termosku s teplým čajem. Nikdy nevíte, kde budete muset zastavit a jak rychle silničáři uklidí zaváté silnice.

Aby jste nemuseli po ránu škrábat sklo, začněte používat plachtu na čelní sklo. Usnadní a urychlí Vám ranní odjezd a čištění auta.

Novější modely auta již mají ve vybavě vyhřívané sedačky. Kde nejsou je možné si pomoci jednoduchými Vyhřívanými potahy.

Správná výbava a přizpůsobení rychlosti aktuálním podmínkám jsou základní předpoklady bezpečného cestování.