Nastává čas velkého přezouvání. Přelom října a listopadu plní pneuservisy mnoho motoristů a chtějí přezout na zimní pneumatiky. Někteří použijí loňské, jiní chtějí koupit nové nebo si nové objednávají přes internet. Jak se vyznat v pneumatikách a na co se zaměřit?

Testy pneumatik

Většinou větší autokluby provádějí každoročně testy pneumatik, výsledky podobného testu jsme zveřejnili i na tomto blogu: Test zimních pneumatik 175/65 R 14 T

Více testů naleznete na stránkách německého autoklubu, největšího v Evropě: adac.de

Testy pneumatik zveřejňují i prodejci, například nejlevnejsipneu.cz nebo nebo e-pneu.cz

Kvalita pneu

S testy souvisí také kvalita pneumatik. Každá pneu je označena speciálním štítkem.

štítek

Na štítku jsou přehledně 3 informace:

  • úspora paliva
  • přilnavost pneumatik za mokra
  • hlučnost

Hodnocení je jednoduché A – nejlepší, G- nejhorší.

Vždy si ale musíme uvědomit na jakém autě budeme pneu používat a jaký máme styl řízení. Sledované hodnoty jako přilnavost a valivý odpor jsou trochu protichůdné vlastnosti. Je velmi složité vyrobit pneumatiku s označením A pro valivý odpor a zároveň A pro brzdění na vodě. Z hlediska výběru by pro většinu zákazníků nemělo být štítkování plně směrodatné. Sportovní pneu mají větší přilnavost a tedy i valivý odpor, ale lépe sedí na vozovce.

Označení pneumatik kódem DOT

dotNa obrázku je zobrazen DOT kód, který je na každé pneumatice, zde je jeho nejdelší varianta. Na pneumatice najdete i kratší verze tohoto kódu, ale vždy tam budou poslední 4 čísla. Tato čísla označují datum výroby – týden a rok výroby.

Proč potřebujeme znát datum výroby u pneumatiky?

Po 4-5 letech ztrácí pneumatika své adhezní vlastnosti, materiál začíná tvrdnout. Nikdy nekupujte staré pneumatiky.

Cena pneumatiky

Vyvarujte se levným pneumatikám nabízených v supermarketech. Při nákupu na internetu jednoduše najdete rozměr pneumatiky, kterou potřebujete.

Ceny a prvotní prozkoumání nabídky můžete udělat na Heureka.cz

 

pneumatiky, alu kola