auto v zime

Většina řidičů si už zvykla používat v chladnější části roku zimní pneumatiky. Na co se ale dále zaměřit, abychom zimu přečkali bez problémů a auto stále fungovalo?

Zimní pneumatiky

Povinnost používat zimní pneumatiky upravuje zákon. Zimní pneumatiky jsou v České republice podle zákona č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích povinné od 1. listopadu do 31. března.

Tento zákon je platný pro všechna motorová vozidla na silnicích všech tříd, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace v době provozu vozidla na komunikacích nastane.

Bez ohledu na počasí musí být zimní pneu na voze v daném termínu při jízdě na silnicích označených značkou Zimní výbava. Nejčastěji se s ní setkáme v Krkonoších a Krušných horách.

A nezapomeňte na kontrolu výšky vzorku, musí být alespoň 4 mm.

Zimní pneu ve výprodeji – NejlevnejsiPNEU.cz

Kontrola a výměna kapalin

Pokud by  kapalina v chladiči zamrzla, můžete si vážně poškodit nebo úplně zničit celý motor. Proto je nutné před zimou ověřit stav chladící kapaliny. Chladicí kapalina by měla být nemrznoucí  až do -25° C.

Samozřejmostí je výměna směsi do odstřikovačů. Letní směs úplně vyčerpáme a dolijeme zimní směs do odstřikovačů.

Kontrola baterie

Startování motoru za nízkých teplot nadměrně zatěžuje akumulátor vozu. Ten by tak měl být ve výborné formě. Pokud je ve voze bezúdržbový, proveďte základní údržbu.

Zkontrolujte hladinu elektrolytu, pokud bylo vozidlo poslední dobou méně používáno, dobijte akumulátor na maximální kapacitu.

Gumové části vozu

Ošetřete gumové části vozu. V zimě Vám mohou přimrznou dveře. Gumové těsnění u dveří je třeba před zimou natřít, prodávají se speciální přípravky, které se nanesou na gumu. Například Sonax ošetření pryže proti zamrzání se dá pořídit v ceně okolo 160 Kč.
Aktuální cena SONAX Ošetření pryže proti zamrzání v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Co mít vždy v zimě při ruce

  • Rozmrazovač zámků – ten si ale samozřejmě nenecháváme v přihrádce v autě …
  • Škrabka a smetáček na sníh
  • Rozmrazovací sprey na okna
  • Startovací kabely

V autě je vhodné vozit menší lopatku, pytlík s pískem a sněhové řetězy. Před zimou také v autě vyměníme koberečky. Textilní koberečky se velmi rychle v zimě nacucají vodou. Proto jsou v zimě praktičtější gumové autokoberce.

 

pneumatiky, alu kola