Jaro je tu a s ním i čas výletů a dovolených, na které vyrážíme nejčastěji autem. Pokud nebylo vozidlo přes zimu využívané, je důležité ho pořádně zkontrolovat a připravit na nadcházející letní sezónu. Koncem dubna totiž přestává platit povinnost zimních pneumatik a tak na silnice začínají vyjíždět i tzv. „sváteční řidiči.“

Doporučuje se však auto po zimě zkontrolovat vždy, odvést na prohlídku, vozidlo vyčistit a projít veškerou povinnou výbavu.

Důkladná prohlídka je po zimě základ

Ať už jste s autem přes zimu jezdily jakkoliv často, jistotu, že je vaše vozidlo v pořádku získáte po důkladné prohlídce v servisu. Prohlídku není potřeba absolvovat jen po zimě, je dobré auto zkontrolovat také před plánovanou delší cestou, například na dovolenou.

Nejčastější problém, který po tuhé zimě může nastat je nefunkční autobaterie. Jednat se však může i o mnohem závažnější komplikace (závada na motoru, závada na převodovce,…).

Důležitá je i čistota

Pokud vyjedete na komunikace se špinavým vozem, rozhodně vám to dobou vizitku neudělá. Zapotřebí je i důkladná čistota auta, kterou je nutno po zimní pauze provést. Stačí třeba jen umýt vodou, vysát interiér nebo odvést do myčky.

Pozornost z hlediska čistoty si zaslouží také podvozek, který může být zašpiněn od soli, kterou silničáři v zimě používají. Nezapomeňte prohlédnout, případně nechat prohlédnout klimatizaci. Ta může být zanesena a nemusí správně fungovat.

Správná funkčnost klimatizace

K létu neodmyslitelně patří také vysoké teploty. S tím souvisí používaní klimatizace, která zajistí příjemnou teplotu ve vozidle. Pokud vám klimatizace špatně funguje a neplní svůj účel, je zapotřebí ji důkladně vyčistit. Čištění klimatizace můžete provést svépomocí, ale pokud si nejste čímkoliv jisti, raději navštivte autoservis, kde vám klimatizaci odborně vyčistí.

Kontrola povinné výbavy je nezbytná

Pokud po zimním spánku opět vyjíždíte na silnice, zkontrolujte nejprve povinnou výbavu. Ta se od minulého roku co jste přestali jezdit, mohla změnit. Ve vozidle musí být hlavně platná lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Doporučuje se mít u sebe i náhradní kolo, které sice není již povinné, ale v případě defektu se hodí.

Více o tom, co musíte vozit sebou si přečtěte v článku o povinné výbavě zde >>

Dobrý výhled z vozidla je nutností

Čistotu jsme již probírali výše. K čistotě patří i výhled z vozu. Pokud máte špinavé čelní sklo a zanesená zpětná zrcátka, na komunikace raději nevyjíždějte, protože můžete způsobit vážnou dopravní nehodu. Dobrý výhled na všechny strany je tím nejdůležitějším pro bezpečnou jízdu. Než vyjedete, důkladně umyjte všechna skla včetně zrcátek.