Auto je velmi oblíbený dopravní prostředek pro cestování. Zejména pro cesty po okolních zemích nebo na cestě k moři do Chorvatska a Itálie volíme nejčastěji vlastní dopravu, vyrážíme vlastním autem.

Kde najít a sledovat všechny informace, aby naše cesta proběhla bez problémů? Pojďme se společně podívat na některé zdroje prospěšný, praktických a zajímavých informací pro Vaše cesty autem a nejen jím.

Informace pro motoristy

Vyrážíte na dovolenou vlastním autem? Na příklad do Chorvatska většina z nás cestuje vlastní dopravou. Sháníte potřebné informace o provozu na silnicích po Evropě? Toto info najdete například na stránkách UAMK nebo Besipu.

Základem všeho je ale mít plně vybavené auto dle předpisů.  Jaká je povinná výbava vozidla:

Do povinné výbavy patří lékárnička, výstražný trojúhelník, náhradní žárovky vnějšího osvětlení a pojistky, zvedák, klíč na matice kol, náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatik a reflexní vesta.

vw-camper-336606_640

 

 

 

 

Navíc v některých zemích je třeba mít něco navíc. Podívejme se na pět nejčastěji navštěvovaných zemí:

Povinná výbava Chorvatsko

Povinné je celodenní svícení. Ve vozidle musí být sada náhradních žárovek. Všechna motorová vozidla (mimo motocykl) musejí mít výstražný trojúhelník; vozidlo s přívěsem musí mít dva. Mimo motocykly musejí mít vozidla lékárničku. Povinností je mít tažné lano a náhradní pneumatiku. Povinná je reflexní vesta ve vozidle, kterou musejí mít cestující při vystoupení při poruše vozidla, týká se i cestujících na motocyklu. Komerční vozidla musejí mít hasicí přístroj.

Povinná výbava Německo

Výstražný trojúhelník je povinný pro vozy registrované v Německu. Povinná je lékárnička. V zimním období musí vybavení vozu odpovídat povětrnostním podmínkám. V označených úsecích musí být použity sněhové řetězy; platí to i pro vozy s pohonem všech kol. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm. Motocykly a mopedy musejí mít rozsvícená světla i ve dne. Platí povinnost rozsvícení světel v tunelu.

Povinná výbava Polsko

Výstražný trojúhelník je povinný. Pokud je taženo nepojízdné vozidlo, musí být trojúhelník umístěn na levé zadní straně vozidla. Svícení je povinné i ve dne. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm. Lékárnička je doporučena; hasicí přístroj je povinný pro vozy registrované v Polsku.

Povinná výbava Rakousko

Výstražný trojúhelník a lékárnička jsou povinné. Mlhovky jsou povoleny pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu. Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, u nákladních 2 mm a 1 mm u mopedu. Reflexní vesty je nutné použít vždy při vystoupení z vozidla mimo obec.

Povinná výbava Slovensko

Výstražný trojúhelník je povinný, stejně jako lékárnička. Reflexní vesta je povinná mimo obec při opuštění vozidla. Minimální hloubka dezénu pneumatiky je 1,6 mm. Zařízení GPS nesmí být umístěno ve středu předního skla vozidla. Současně nesmí řidiči bránit ve výhledu.

zdroj: Besip

navigation-1048294_640

Pojištění

Při autem cestách do zahraničí je samozřejmě nutné mít zaplacené povinné ručení. Mít sebou tzv. Zelenou kartu a Záznam o dopravní nehodě. Doporučené je také havarijní pojištění a cestovní pojištění.

Více o Povinném ručení a jeho výběru si přečtěte zde:

Více o Havarijním pojištění a jeho výběru si přečtěte zde: Jak vybrat havarijní pojištění

Praktické rady jak připravit auto na cestu jsem již sepsal do článku: Připravujete se na dovolenou? Připravte i svého plechového miláčka.

Kde najít další informace

České zdroje: UAMK a Besip.

Německé zdroje: ADAC, GTÜ

Rakouské zdroje: ÜAMTC – Rakouský autoklub

Chorvatské zdroje: HAK – Chorvatský autoklub

Z těchto zdrojů také získáte ceny dálničních známek pro konkrétní země.

Cestovní pojištění

Lidé, kteří vycestují do zahraničí jen s Evropským průkazem, spoléhají na to, že se nenechají ošetřit v soukromé, ale ve státní nemocnici. Ale ne vždy je to možné. Evropský průkaz se totiž nevztahuje na ošetření či léčení v soukromé nemocnici.

Cestovní pojištění je také někdy součástí balíčku služeb k různým kreditním kartám.

Ale i přesto se vyplatí před cestou sjednat plnohodnotné cestovní pojištění, případně k tomu ještě připojištětní odpovědnosti. Bude cestovat v klidu a zabezpeční.

Cestovní pojištění si můžete sjednat v jakékoliv pojišťovně. Pokud vyloženě nemáte v rodině nějakého „pojišťováka“ těžko budete obíhat všechny pojišťovny ve městě a zjišťovat podmínky. Využijte proto některé ze srovnávačů pojištění. Máte vše přehledně na jedno místě ( obrazovce monitoru ), vidíte ceny a podmínky a u které pojišťovny se pojišťujete.

Výběr pojištění je velmi snadný a intuitivní. Jen vyplníte cílovou destinaci, věk a další požadované údaje. Následně se Vám zobrazí nabídky pojištění a další možnosti na při pojištění. A Vy si vyberete tu, která Vám vyhovuje.

Doporučuji Vám použít Porovnej24.cz

Na stránkách Porovnej24.cz najdete veškerá cestovní pojištění do zahraničí a podle zadaných parametrů je srovnáte. Online zde najdete nejlevnější cestovní zdravotní pojištění a rovnou také uzavřete smlouvu.

Vyzkoušejte on-line srovnání cestovního pojištění a vyberte si to nejvýhodnější.

Důležité jsou také zdravotní informace.

Očkování a zdraví na cestách

Dovolenou vždy pečlivě plánujete. Myslíte i na své zdraví? Zde jsme pro shromáždili základní tipy, kde hledat potřebné informace pro vaše zdraví na cestách.

Informace potřebné k zajištění zdraví při cestách naleznete na webu Státního zdravotního ústavu – www.szu.cz

Chystáte-li se někam dále do exotických krajin podívejte se na informace o očkování.

Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny. Informace o těchto pracovištích je možno najít např. na adrese  www.vakciny.net nebo www.ockovacicentrum.cz.

Chystáme se na dovolenou do zahraničí. Kde zjistíme jaká rizika nám při pobytu hrozí?

Vždy záleží na navštívené destinaci, délce a charakteru pobytu. O event. risicích při pobytu se můžete informovat ve specielních očkovacích střediscích, u svého praktického lékaře, event. na přísl. hygienické stanici, která posoudí risika, doporučí event. očkování, prevenci malárie a poradí Vám jaká opatření máte dodržovat. Doporučujeme kontaktovat tato centra s dostatečným předstihem nejméně 6 týdnů před odjezdem.

Mohu se nechat očkovat před cestou do zahraničí na hygienické stanici?

Ne, hygienické stanice neprovádějí očkování před cestou do zahraničí, ale je možné se na hygienické stanici informovat, kde ( podle místa Vašeho bydliště ) jsou pro Vás nejbližší a nejdostupnější očkovací střediska. V těchto střediscích následně dostanete nejen informace o vhodném očkování podle místa Vaší cesty, ale i  poučení o prevenci proti malárii a dalších zásadách, které je vhodné dodržovat.

Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny.

Je v současné době některé očkování před odjezdem do zahraničí povinné?

Jediné povinné očkování při odjezdu do zahraničí je očkování proti žluté zimnici do vybraných států Afriky a Jižní Ameriky. Toto očkování  musí být zaneseno v mezinárodním očkovacím průkazu.

Více podrobnějších informací na:

Bezpečnost na cestách

Ve světě se stále něco děje. Informace o zdravotních rizicích se dozvíte, jak jsem uvedl výše, na webu Státního zdravotního ústavu – www.szu.cz. Další informace o bezpečnosti v různých zemích, o bezpečnostních rizicích vydává Ministerstvo zahraničí na svém webu. Vše podstatné naleznete v rubrice cestování. 

Vždy se na cestu řádně připravte. Připravte sebe i své auto … . Šťastnou a příjemnou cestu!