Jak vybrat správnou pneumatiku? Každý motorista si někdy položit tuto nebo podobnou otázku. Nejčastěji se řeší na jaře nebo na podzim, kdy přezouváme pneu po zimě respektive na zimu.

Povinnost používat zimní pneumatiky je od 1.listopadu do 31. března, a to na vždy označených silnicích nebo na ostatních silnicích, když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo když lze tento stav předpokládat.

Výběr pneu Vám pomůže energetický štítek pneumatiky

energetick-stitek-hlucnost-pneumatiky

Energetický štítek pneumatiky

Podobné štítky známe z různých elektrických spotřebičů v kuchyni nebo v obýváků. Již od 1.11.2012 platí po celé EU povinné štítkování pneumatik.

Co na štítku najdeme:

Údaje na štítku jsou zaměřeny na tři hlavní oblasti: úsporu paliva, přilnavost a hlučnost

  • Úspora paliva
    Symbol pneumatiky a benzínové pumpy značí hodnotu valivého odporu pneumatiky, který má přímý vliv na spotřebu paliva. Rozdíl ve spotřebě mezi pneumatikami s označením A a G může činit až 0,5 litrů na 100 km. Při výběru kvalitní pneu se dá následně ušetřit na PHM.

 

  • Přilnavost pneumatiky za mokra
    Symbol pneumatiky a dešťového mraku hodnotí schopnost pneumatiky zastavit na mokré vozovce. A rozdíly mohou být velké. Rozdíl v brzdné dráze mezi nejlepší a nejhorší třídou činí při rychlosti 80 km/h až 18 metrů. Myslete na svou bezpečnost.

 

  • Hlučnost pneumatiky
    Symbol pneumatiky a reproduktoru spolu s číselnou hodnotou vyjadřuje vnější hlučnost pneumatiky.

 

A je nejlepší, G je nejhorší.

Štítky pneumatik najdete také v jednotlivých shopech, které pneumatiky nabízejí. Vy tak máte možnost provést základní porovnání vlastností pneumatik.