Dnešní automobily jsou vybaveny nejrůznějšími moderními technologiemi, které nám zpříjemňují jízdu, pomáhají řídit a zvyšují naši bezpečnost při jízdě.

Jedním z prvků zvyšující bezpečnost ve voze jsou airbagy. Ty jsou nyní v autech snad všude: ve volantu, v přístrojové desce, ve sloupku, v sedačkách ( boční aibagy, ty nás budou dále zajímat), ve stropu, atd…

Airbag

Airbag je prvek pasívní bezpečnosti. A je jedním ze základních a velice důležitých prvků pasivní bezpečnosti.

Nejčastěji jde o látkový vak, který se při srážce vozu velice rychle naplní vzduchem. Ochrání tak cestující před poraněním o tvrdé části interiéru. Rychlost naplnění je v řádech pouze několika milisekund.

Pasivní bezpečnost

Jsou to takové prvky a systémy, které zmírňují následky nehod. Většinou tyto prvky působí nebo se aktivují až při nehodě.

Do této skupiny patří:

  • airbagy
  • bezpečnostní pásy
  • předpínače bezpečnostních pásů
  • hlavové opěrky
  • apod.

Boční airbag a autopotahy

Stále více vozů je vybaveno bočními airbagy, které jsou uloženu v boku sedačky. V případě nehody „vystřelí“ ze sedačky a chrání horní polovinu těla a hlavu z boku.

Pokud chceme použít autopotahy, abychom ochránili sedačky před ušpiněním a poškozením, je nutné použít autopotahy, které umožňují správnou funkci bočního airbagu.

Potahy, které funkci bočního airbagu nepodporují nám můžou ublížit, airbag se nedostane ven nebo se dostane ven pozdě a neplní tak svou ochranou funkci.

Proto je nutné vybírat autopotahy, které jsou pro boční airbagy připravené, podporují jeho funkci a jsou vyzkoušené.

Jak se zkouší autopotahy pro boční airbag

Na videu vidíte zkoušku funkce bočního airbagu na sedačce, kde byl použit autopotah:


Potahy se zkouší ve speciální zkušebně. Jak vidíte, již za 0,005 s je airbag na cestě ven. Zkoušek probíhá několik a také pří různých extrémních teplotách ( – 35, + 85 stupňů Celsia ), aby bylo možno posoudit správnost a účinnost.

Pokud potahy kupujete, je nutné nahlásit při objednání, že máte boční airbagy a zkontrolujte si zda jsou potahy skutečně připraveny pro boční airbagy. Většinou je na potahu našita cedulka s nápisem airbag nebo pokud obrátíte potah pro opěradlo naruby, uvidíte, že jeden šev má jiný steh, je šitý jinak.

Potahy, které nabízíme v našem shopu, jsou vždy připraveny pro boční airbag, pokud to požadujete. Jsou od výrobce Taso, od kterého je také výše zobrazené video ze zkoušky.